Kaszubskie Chmielno i jego okolice

Wakacje na Mierzei Helskiej, były wymarzonym miejscem na wakacje. W drodze powrotnej postanowiliśmy na chwilę zatrzymać się w pewnej urokliwej miejscowości.

Chmielno jest niedużą miejscowością usytuowaną na Kaszubach zaledwie kilka kilometrów od popularnych Kartuz. Do Chmielna chętnie przyjeżdżają osoby chcące spędzić urlop w miejscu, które jest ciche, spokojne, jednakże gwarantuje, że czas tam spędzony będzie pełen atrakcji. Można tu bowiem wypoczywać nad wodą, poznawać szlaki turystyczne, a także zwiedzać ciekawe miejsca.

Każdy, kto lubi spędzać urlop aktywny, będzie się dobrze czuł w Chmielnie. Miejscowość jest położona na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, co sprawia, że jej okolica jest wyjątkowo malownicza. Można ją poznać na przykład, decydując się na wycieczkę jednym ze szlaków turystycznych – większość z nich jest dostosowana zarówno do potrzeb piechurów, jak również osób preferujących jazdę na rowerze. Również osoby, które lubią wypoczynek nad wodą, będą się dobrze czuć w Chmielnie. Jest to związane z tym, że miejscowość jest usytuowana nad jeziorami, w których można się kąpać. Warto wiedzieć, że działają tam nie tylko kąpieliska, ale także wypożyczalnie sprzętu wodnego, dzięki czemu można pływać po jeziorze łódką lub rowerkiem wodnym.

Mimo że w Chmielnie nie znajduje się dużo zabytków, nudzić się nie będą także goście lubiący zwiedzanie. Można wybrać się na przykład do miejscowego Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, w którym warto zobaczyć typowe dla Kaszub wyroby ceramiczne oraz zapoznać się z historią rodziny Neclów, która jest oczywiście związana z ceramiką. Na terenie miejscowości znajduje się także warsztat garncarski, który został otwarty w 1981 roku. Można tam zobaczyć półfabrykaty ceramiczne, ale także samodzielnie stworzyć garnuszek i zachować go sobie na pamiątkę. Spędzając urlop w Chmielnie, warto zwiedzić nie tylko tę miejscowość, ale także pobliskie Kartuzy, czyli miasto przez wiele osób uważane za stolicę Kaszub. Punktem wartym szczególnej uwagi jest działające tam Muzeum Kaszubskie, w którym można podziwiać eksponaty związane z rybołówstwem, rolnictwem, ale także tradycją kaszubską.

Oferta noclegowa Chmielna jest duża i całkiem zróżnicowana. Osoby mające ochotę na spędzenie urlopu w tym miejscu mogą wynająć pokoje w domu prywatnym, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym. Ceny za noclegi zaczynają się nawet od 20 złotych za dobę, choć jest to uzależnione od lokalizacji oraz standardu oferowanego przez obiekt.

Dodaj komentarz