Malbork jako miasto turstyczne

W województwie pomorskim, w powiecie malborskim, położone jest miasto powiatowe Malbork. Pierwsze ślady osadnictwa na terenach dzisiejszego Malborka, pochodzą z epoki wczesnego kamienia łupanego. Tereny, na których znajduje się Malbork zawsze były żyzne, obfitowały w zwierzynę oraz ryby. W związku z tym, już w XII wieku na tych terenach mieszkała duża populacja ludzi. Tworzyli oni pierwsze osady, wypasali zwierzęta na bujnych pastwiskach, uprawiali ziemię, polowali, łowili ryby, a także zajmowali się rzemiosłem.

Największy rozkwit tej ziemi nastąpił w XIII wieku, bowiem w 1250 roku ziemia ta została przez Sambora, brata księcia Świętopełka, ofiarowana Krzyżakom. Zakonnicy w 1247 roku rozpoczęli nad brzegiem rzeki Nogat budowę zamku, który w późniejszych latach stał się siedzibą władcy Państwa Zakonnego, czyli Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Budowa zamku była impulsem do budowy domów i warsztatów, sklepów i wszystkich innych budynków, które stworzyły dużą osadę, nazwaną Marienburgiem, czyli grodem Marii.

 

W 1286 roku osada uzyskała chełmińskie prawa miejskie. Zamek wraz z częścią miasta otoczono murem, który początkowo nie spełniał funkcji obronnej, gdyż był zbyt niski. W XIV wieku mur podwyższono i wyposażono w bramy wjazdowe. Obecnie można nadal podziwiać pozostałości muru obronnego oraz wspomniane bramy. Są one bardzo popularną atrakcją turystyczną.

Malbork do XV wieku był własnością Krzyżaków. Dopiero w 1466 roku stał się stolicą województwa malborskiego, które należało do pierwszej Rzeczpospolitej. Obecnie śmiało można je nazwać miastem turystycznym. Asortyment branży turystycznej jest zróżnicowany zarówno pod względem kosztów, jak i standardu. Noclegi w Malborku są jednak w miarę tanie, a ich ceny zaczynają się już od 20 zł/os (=>zarezerwuj na: Meteor noclegi i hotele). Malbork jako miasto, które czerpie dochody z turystyki, zapewnia urlopowiczom wiele atrakcji. Podstawową z nich jest oczywiście możliwość zwiedzenia Zamku Krzyżackiego. Jednak nie wszystkie jego pomieszczenia są dostępne dla zwiedzających, bowiem tajemnice podziemi, są nadal odkrywane. Jest doskonałym miejscem zarówno do spędzenia rodzinnych wakacji, jak i romantycznego wypadu we dwoje. Widoki z panoramą zamku czy urokliwe uliczki Starego Rynku zafascynują każdego. Warto przekonać się o tym samemu.

Dodaj komentarz