Zabytkowe Stare Miasto w Kamieniu Pomorskim

Kamień Pomorski to miejscowość zlokalizowana w powiecie szczecińskim, mniej więcej w odległości 7 km od brzegów Morza Bałtyckiego. Ze względu na sporo atrakcji jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całej Polski. Przede wszystkim przyczynia się do tego fakt, że Kamień Pomorski ma status uzdrowiska. To jednak nie wszystko. Nie wolno zapominać i o tym, że w mieście znajdziemy wiele interesujących zabytków. Na uwagę zasługuje chociażby tutejsze Stare Miasto.

Warto podkreślić, że sam Kamień Pomorski to miasto o bardzo długiej historii. Nie przypadkiem mówi się, że to pierwsza stolica Pomorza, która uzyskała prawa miejskie już pod koniec XIII wieku. Do dzisiaj możemy tutaj spotkać wiele zabytków także z epoki późnego średniowiecza, które naprawdę zasługują ma uwagę zwiedzających. Przede wszystkim do dzisiaj znajdują się w mieście pozostałości po dawnych obwarowaniach miejskich. Interesujące są zwłaszcza Brama Wolińska oraz Wieża Piastowska. Oba te zabytki reprezentują typowy styl gotycki, powstały w XIV wieku. Na chwilę obecną w Bramie Wolińskiej mieści się słynne tutejsze Muzeum Kamieni – jeszcze jeden argument, aby odbyć wycieczkę po Starym Mieście w Kamieniu Pomorskim.

To jednak nie koniec gotyckich zabytków w obrębie Starego Miasta. Na uwagę zasługuje również tutejszy ratusz. Budynek użytkowany jest także i dzisiaj jako siedziba władz miejskich. Gotycki ratusz to typowy podcieniowy obiekt – przykład średniowiecznej architektury rejonu Pomorza. Sam ratusz pochodzi z XIII wieku, jednak już w XVI wieku doszło do jego przebudowy, wtedy to budynek zyskał renesansowe cechy. Obiekt uległ niestety zniszczeniu w 1945 roku, jednak tuż po wojnie został odbudowany z dużą dbałością o szczegóły.
Podczas zwiedzania Starego Miasta w warto wstąpić także i do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pierwotnie także i ta świątynia została wybudowane w epoce gotyku, jednak budynek został poddany wielokrotnym przebudowom. Obecnie kościół to przykład barokowej architektury z XVIII wieku.

Planując urlop w Kamieniu Pomorskim lub jego okolicach, powinniśmy sprawdzić wcześniej, jak wygląda tutejsza baza noclegowa {szczegóły pod linkiem Meteora}. Na szczęście w mieście i okolicach można łatwo znaleźć ciekawe obiekty noclegowe. Wpisanie frazy "noclegi Kamień Pomorski" w wyszukiwarkę pozwoli szybko znaleźć najatrakcyjniejsze oferty.

Dodaj komentarz